Targi Zoologiczne Aqua Zoo Poznań i VI Mistrzostwa Dyskowców.

Targi Zoologiczne Aqua Zoo Poznań i VI Mistrzostwa Dyskowców.

Już jesienią, 7-8 października w Poznaniu, na terenie Targów Poznańskich odbędą się Targi Zoologiczne Aqua Zoo i VI Polskie Mistrzostwa Dyskowców. To jedyna tego typu impreza w Europie, która ma już ponad dziesięcioletnią  historię. Jej organizatorem jest Polski Klub Miłośników Dyskowców. Gromadzą się na niej nie tylko miłośnicy dyskowców ale także pasjonaci akwarystyki.

 

O Mistrzostwach Dyskowców i atrakcjach oraz o tym co będzie można zobaczyć podczas tej imprezy opowie nam prezes klubu, Marek Widur. Panie Marku, proszę nam opowiedzieć o historii tej imprezy.

Jak to często bywa, pomysł zorganizowania Mistrzostw w Polsce zrodził się z w grupie kilkunastu pasjonatów, którzy zdecydowali się poświęcić mnóstwo swojego czasu, sił, a także własnych pieniędzy. Pierwsze Mistrzostwa Dyskowców w Polsce obyły się w 2006 roku w Krakowie. Wcześniej braliśmy udział w tego typu imprezach w Niemczech, Włoszech, Czechach. Ryby z polskich hodowli zajmowały wysokie miejsca podczas tych imprez, zostaliśmy zauważeni w Europie i nie tylko. To umocniło nas w przekonaniu, że możemy „bez kompleksów” podjąć się organizacji podobnej imprezy u nas w Polsce. Nasz kolega oraz członek założyciel PKMD, Andrzej Sieniawski przygotował standardy oceniania ryb oraz cały system szkolenia sędziów. Był to zupełnie nowatorski system i unikatowy w skali światowej. Szkolenia sędziów odbywają się u nas w cyklach dwuletnich. W trakcie szkolenia zdobywają wiedzę i odpowiednie umiejętności, które są sprawdzane na egzaminie kończącym szkolenie. Podczas szkoleń zwracamy uwagę na kształtowanie postaw etycznych przyszłych sędziów. Uważam, że bardzo dużym sukcesem PKMD jest fakt, że nie jest to impreza tylko dla członków klubu. Dzisiaj wszyscy wiedzą, że osoby spoza klubu również zdobywają nagrody i wygrywają Mistrzostwa. Liczy się jakość prezentowanych ryb, a nie osoba, która je wystawia. Procedura oceny ryb gwarantuje taką organizację pracy sędziów, by nie wiedzieli do kogo należy oceniana ryba.

Jak wyglądają przygotowania do tej imprezy ?

Impreza niesie za sobą wiele wyzwań nie tylko logistycznych ale także finansowych. Dzięki wsparciu i życzliwości naszych sponsorów, obecnie odbywać się może szósta edycja Międzynarodowych Mistrzostw Dyskowców. Tropical, Aquael, Diversa, MTP, Zoolek to sponsorzy, o których wcześniej wspominałem. Dzięki życzliwości właścicieli tych Firm cały projekt nie osiągnął by zamierzonych efektów i skali. Przygotowania do mistrzostw zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Woda, która znajduje się w zbiornikach konkursowych  jest przygotowywana wcześniej w specjalnych zbiornikach. Badamy jej parametry i stabilizujemy ją pod kątem poziomu PH i twardości, a wszystko po to, by ryby czuły się dobrze i były bezpieczne. Wiele z wystawionych ryb w konkursie jest bardzo cennych i nie chodzi tu tylko o wartość materialną.

Woda, oczywiście, to nie wszystko ?

Tak, to jeden z ważnych elementów przygotowań ale nie jedyny. Do przewiezienia całego sprzętu oraz wody potrzebne są dwa zestawy tirów oraz dwa, do trzech samochodów dostawczych. Wspomnę jeszcze tylko, że samej wody potrzebujemy około 17.000 litrów !

Sama impreza nie odbyłaby się bez pomocy i pracy ludzi. Jak sobie radzicie z tym wyzwaniem ?

To prawda! Bez ludzi i ich zaangażowania nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak dużej imprezy. Tu z pomocą przychodzą nam członkowie klubu a nawet ich rodziny. Nabraliśmy już dużego doświadczenia, dzięki czemu prace na hali możemy rozpocząć od środy poprzedzającej oficjalnie otwarcie mistrzostw. Ekipa potrzebna do uruchomienia wszystkich elementów to około 20 osób.  To ciężka praca nie tylko fizyczna. Oprócz przygotowań zbiorników konkursowych i dekoracyjnych grupa osób zajmuje się sprawami administracyjnymi. Przygotowuje się karty do głosowania, karty przyjęć. Sędziowie nie biorą czynnego udziału w tych działaniach z przyczyn regulaminowo-etycznych. Nie mogą wiedzieć, kto jest właścicielem wystawianej ryby na konkursie. Mamy osoby dbające o zakwaterowanie czy wyżywienie. Wszystko działa jak w małym przedsiębiorstwie.

Jak przebiega sam konkurs ?

Konkurs trwa kilka dni. Pierwsze ryby przyjeżdżają na konkurs już w środę. W piątek rozpoczyna się ocena ryb, każdy z sędziów musi ocenić w tym roku około 115 ryb. Każda ryba jest dokładnie analizowana, sędzia ocenia dziesięć elementów jej budowy. Pod koniec dnia karty sędziowskie trafiają do komisji odpowiedzialnej za przeliczenie punktów. W sobotę są sprawdzane wyniki, jeżeli zachodzi konieczność „dogrywki” dane ryby są ponownie oceniane po to, aby nie miały takiej samej liczby punktów. Niedziela to dzień pełen emocji. W południe odbywa się oficjalne ogłoszenie wyników. Na scenie są wręczane medale i nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych sponsorów. Staramy się, aby nagrody były wyjątkowe, w tym roku najcenniejsze będą pozłacane i posrebrzane medale !

Kto bierze udział w Mistrzostwach Dyskowców organizowanych przez PKMD ?

W konkursie biorą udział nie tylko członkowie PKMD ale także osoby spoza klubu. Są to pasjonaci, osoby posiadające amatorskie zbiorniki w swoich domach a także małe domowe hodowle z kraju i zagranicy. Impreza ściąga hodowców z wielu krajów. Mamy wystawców z Polski, Białorusi, Indonezji, Irlandii, Szkocji, Słowacji. Na tegorocznej imprezie zobaczymy 115  ryb wyselekcjonowanych w procesie zgłoszeń internetowych, otrzymywanych przez ostatnie sześć miesięcy.

Co jeszcze oferują targi zoologiczne, na których odbywają się Wasze Mistrzostwa Dyskowców?

Polskie Mistrzostwa Dyskowców są częścią Targów Zoologicznych Aqua ZOO organizowanych przez Targi Poznańskie, które są jednym z naszym głównych sponsorów. Oprócz mistrzostw dyskowców organizujemy także wystawę zbiorników dekoracyjnych. To kilkadziesiąt akwariów, w których są prezentowane nie tylko dyskowce ale także ryby Ameryki Południowej oraz  innych regionów świata. W tym roku będzie można zobaczyć egzotyczne motyle latające w specjalnym namiocie, będzie można tam wejść i przyglądnąć się im z bliska. Targi zoologiczne Aqua Zoo to miejsce,  gdzie można zobaczyć także inne zwierzęta oraz zapoznać się z ofertą firm zoologicznych. Targi zoologiczne są miejscem spotkań i wymiany doświadczeń. To tu zaczyna się przygoda z akwarystyką wielu osób, to tu u dzieci budzi się fascynacja podwodnym światem, co obserwujemy w reakcjach i rozmowach ze zwiedzającymi.

PKMD przygotowało jakąś niespodziankę ?

Zapraszamy do aktywnego udziału w naszej imprezie będzie można wygrać atrakcyjne nagrody w konkursach.  Dla dzieci również przygotowaliśmy niespodzianki. Serdecznie zapraszam w imieniu PKMD, Targów Poznańskich oraz naszych sponsorów : Tropical , AquaEl, Diwersa, Zoolek.
targi zoologiczne mistrzostwa dyskowców

POLECANE DLA CIEBIE