Szampony dla psów, niech się pieni i pachnie czyli czym kierować się przy ich wyborze?

Szampony dla psów, niech się pieni i pachnie czyli czym kierować się przy ich wyborze?

Duża ilość piany oraz zapach to subiektywne odczucie, istotna informacja jedynie dla opiekunów wybierających szampon dla swoich psów. Czy to, co spełnia nasze oczekiwania jest równie korzystne dla naszych czworonożnych podopiecznych?

 

Moda na higieniczny tryb życia to już nie standard ale styl życia. Dbałość o zdrowe nawyki dotyka wielu aspektów naszego życia. Odpowiednio zbilansowana dieta, dbałość o własne ciało oraz aktywność fizyczna to filozofia zdrowia. Powszechnie obowiązujący trend dotyczy nie tylko nas ale również naszych czworonożnych domowników. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jedzą nasi podopieczni. Czy równie uważnie wybieramy produkty, pozwalające utrzymać w zdrowiu oraz należytej czystości skórę i sierść naszych podopiecznych?

Sierść to największy narząd psiego organizmu, chroniący przed zimnem, wilgocią i zmianami pogody. To najskuteczniejsza ochrona przed urazami i szkodliwym wpływem środowiska. Skóra i sierść są najlepszym barometrem zdrowia, który funkcjonuje wespół z innymi narządami wewnętrznymi, w tym z centralnym układem nerwowym. Spełnia rolę bariery immunologicznej, chroni narządy wewnętrzne przed chorobotwórczymi bakteriami. Zapobiega utracie wody i warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Jeśli pies brzydko pachnie świadczy to o tym, że z jego higieną nie jest najlepiej. Skóra i sierść to jedno ze źródeł nieprzyjemnego zapachu. Mieszanina tłuszczu i kurzu może stanowić mieszankę zapachową, trudną do zaakceptowania. Pocieszające może być jednak to, że po kąpieli, w dobrym szamponie dla psów, problem przeważnie znika.

szampony dla psów hipoalergiczne

Nie wszystko złoto, co się świeci.

Dla większości właścicieli psów, dobre szampony dla psów kojarzą się z dużą ilością piany i zapachem. Czy to właściwe kryteria wyboru szamponów dla psów ?  Nadmierne wydzielanie piany nie ma nic wspólnego z jakością czy skutecznością produktu. To niezbity dowód, że jego głównym składnikiem jest SLS.
SLS lub SLESY  (Sodium Laureth Sulfate) to detergenty wykorzystywane w przemyśle jako substancje czyszczące. Wysokie stężenie siarczanów w ogólnodostępnych szamponach osłabia działanie pigmentu we włosiu, wypłukuje cenne składniki odżywcze, powodując podrażnienia skóry, nadmiernie przesuszając włosie sierści. Również obecność parabenów, sztucznych barwników, oraz substancji zapachowych, bywa szkodliwe dla całego organizmu zwierzaków.

Dlatego więc, wybierając produkty pielęgnacyjne, zwracajmy szczególną uwagę na skład produktów. W przypadku szamponów wybierajmy te o naturalnym składzie, które nie zawierają parabenów i sztucznych składników. To ważne, zwłaszcza w przypadku psiej młodzieży oraz osobników o skłonnościach alergicznych. Szukając tego właściwego, warto kierować się: wielkością osobnika, wiekiem, rodzajem sierści, łatwością rozczesywania oraz składnikami o odżywczym i prozdrowotnym charakterze. Dobre szampony dla psów powinny się pienić ale bez wydzielania nadmiernej ilości piany, która stanowi duży kłopot podczas jej spłukiwania. Również intensywny zapach, za który często odpowiadają substancje chemiczne nie jest wskazany. Zapach to subiektywne odczucie, istotna informacja jedynie dla opiekunów. W przypadku zwierząt może on powodować podrażnienia węchu i skóry objawiające się nadpobudliwością, tarzaniem oraz nadmiernym drapaniem.


szampony dla psów

Wybierając szampony dla psów, szukajmy produktów bezpiecznych dla zdrowia, nie podrażniających skóry, o hipoalergicznym działaniu, zwłaszcza w przypadku zwierząt delikatnych i słabych. Takich, które będą odżywiać i regenerować zniszczoną strukturę włosia, przez co sierść będzie zdrowa i zawsze błyszcząca.

POLECANE DLA CIEBIE