Badanie EHAA, które warto wykorzystać w diagnostyce psa !

Badanie EHAA, które warto wykorzystać w diagnostyce psa !

Czy słyszałeś kiedyś o analizie pierwiastkowej włosów, w której próbka materiału jest testowana pod kątem zawartości pierwiastków odżywczych i szkodliwych metali ciężkich? Jest to badanie stosowane u ludzi do wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych na długo przed pojawieniem się ich objawów. Biorąc pod uwagę jego skuteczność i nieinwazyjność, czy nie byłoby wspaniale, gdyby nasze zwierzęta również mogły z niego skorzystać? Cóż, teraz mogą. Dzięki współpracy laboratorium Lifeline Diag i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, które opracowały analizę pierwiastkową sierści EHAA.

 

Przewaga EHAA nad badaniem krwi czy moczu

Dawniej, jedynym sposobem aby określić poziom składników mineralnych w organizmie, było zlecenie testów krwi lub moczu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ gdy u psa występuje niedobór np. wapnia, krew „pożycza” go z kości, aby za wszelką cenę utrzymać swój stały skład. Oznacza to, że poziom wapnia w badaniu krwi zostanie wykazany jako „norma”, nawet jeśli w rzeczywistości występuje jego deficyt. Choć czujemy się uspokojeni, kondycja naszego psa może się pogarszać, a jego organizm wykazywać groźne objawy niedoboru tego pierwiastka.
Tymczasem sierść nie posiada zdolności do regulowania swojego składu i jest wyjątkowo wrażliwa na wahania stężeń składników mineralnych, dzięki czemu daje dużo bardziej miarodajny wynik na zawartość pierwiastków w organizmie. Zawartość składników mineralnych w sierści jest nawet o kilkaset razy wyższa niż we krwi. Stąd ich oznaczenie z włosów jest znacznie dokładniejsze, a badanie umożliwia szybsze wykrycie niedoborów odżywczych i wczesną reakcję, zapobiegającą rozwinięciu się stanu chorobowego. Również poziom pierwiastków toksycznych zostaje określony w badaniu EHAA dokładniej, niż w przypadku badania krwi. Ukłucie igły wywołuje bowiem u psa stres, powodujący wzrost poziomu pierwiastków toksycznych we krwi i zniekształcenie wyniku morfologii.

Dlaczego warto wykonać badanie EHAA?

Wiemy, że pierwiastki toksyczne mogą przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że mogą kumulować się w organizmie przez długie miesiące lub nawet lata, zanim dadzą o sobie znać klinicznymi objawami choroby. Dzięki szybkiemu wykryciu podwyższonej zawartości metali ciężkich, badanie EHAA, daje możliwość przywrócenia równowagi biochemicznej w organizmie psa, zanim jeszcze zdąży rozwinąć się w nim choroba.

Choroby cywilizacyjne i pierwiastki, które z nimi korelują:
Alergia – wapń, magnez, cynk
Rak –  aluminium, arsen, kadm, wapń, miedź, żelazo, ołów, magnez, nikiel, selen, sód, cynk
Niewydolność serca –  wapń, magnez, potas, sód
Cukrzyca –  wapń, chrom, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, cynk
Choroby skóry –  miedź, żelazo, lit, nikiel, selen, cynk
Otyłość –  chrom, miedź, cynk
Choroba zwyrodnieniowa stawów –  ołów, selen, siarka, cynk
Choroby przyzębia – wapń, magnez, fosfor, cynk

EHAA – innowacja w diagnostyce dla zdrowia zwierząt

EHAA określa proporcje oraz poziomy 24 pierwiastków odżywczych i toksycznych w organizmie psa. Badanie powinien wykonać każdy właściciel, który pragnie, aby jego pies był zdrowy i cieszył się prawidłową kondycją fizyczną. EHAA jest w 100% nieinwazyjne. Wystarczy pobrać próbkę sierści – pies nie jest poddany sytuacji stresowej.
Każde badanie zawiera konsultację wyniku. Właściciel otrzymuje ocenę poprawności żywienia psa, ewentualne zalecenia żywieniowe i suplementacyjne, a także cenne porady i wskazówki od eksperta w dziedzinie dietetyki zwierzecej.
Badanie i konsultacja przeprowadzane są na odległość. Próbka przesyłana jest do laboratorium korespondencyjnie, wynik dostępny jest on-line, a konsultacja odbywa się za pośrednictwem skype lub telefonicznie lub przez dostęp on-line do panelu PetsDiag. Uzyskujemy możliwość kontaktu z ekspertem oraz gromadzenia w jednym miejscu spersonalizowanych porad żywieniowych i dokumentacji medycznej psa.

Dlaczego diagnostyka jest taka ważna?

Składniki mineralne pełnią wiele ważnych funkcji, m.in. regulują pracę mięśni, układu nerwowego, przemianę materii i stanowią materiał budulcowy. Niestety, organizm psa nie potrafi sam ich wytwarzać, dlatego muszą być mu dostarczane wraz z pożywieniem i co bardzo ważne – w odpowiedniej ilości. Niedobór składników mineralnych powoduje wiele zaburzeń i problemów zdrowotnych, ale również ich nadmiar jest bardzo szkodliwy. Zmiana diety lub dodanie suplementów w oparciu o wynik EHAA może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ze zdrowiem twojego psa.

Dr Olga Lasek, specjalista w żywieniu zwierząt monogastrycznych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydz. Hodowli i Biologii Zwierząt, konsultant wyników analizy pierwiastkowej sierści EHAA.

POLECANE DLA CIEBIE