Podział jakościowy karm dla psów i kotów

Podział jakościowy karm dla psów i kotów

Posiadając wiedzę na temat podziału jakościowego karm dla psów i kotów, wiesz jakie karmy wprowadzić do sprzedaży i komu oferować dane produkty. Wykorzystaj to, iż właściciel zwierzęcia odwiedza sklep zoologiczny, a nie zaopatruje się  w sklepach wielkopowierzchniowych. Fakt ten świadczy o wyższej świadomości klienta i chęci szukania informacji na temat produktów spełniających potrzeby swojego podopiecznego. Poszukuj nowych produktów, pogłębiaj wiedzę na temat karm
a tym samym zwiększaj dochody.

Podział jakościowy karm dla zwierząt towarzyszących dzieli się najczęściej na trzy segmenty: karmy standardowe, premium i super premium. Niektórzy jeszcze dzielą karmy standardowe na ekonomiczne (marki własne – dostępne supermarketach, dyskontach) oraz podstawowe / mainstreamowe (dobrze rozpoznawalne – reklamowane na szeroką skalę (TV).
Podział jakościowy karm jest czysto umowny, co oznacza, że nie podlega w żaden sposób regulacjom prawnym. Warto podkreślić, że producent może napisać na opakowaniu na przykład: 'super hiper ultra premium’, co wcale nie musi oznaczać, że karma jest wysokiej jakości. Charakterystyka karm należących do poszczególnych kategorii. Warto wspomnieć, że każdy zakład produkcyjny musi spełniać te same wymagania sanitarno- weterynaryjne. Zatem warunki produkcji i kontrola jakości nie powinny różnić się w zależności od jakości produkowanej karmy. Mitem jest, że karmy z niższej półki są gorzej zbilansowane – wg prawa, każda karma oznaczona jako pełno porcjowa musi spełniać wytyczne żywieniowe (chociażby minimalne).

Karmy Standarowe – ekonomiczne/podstawowe

– atrakcyjna cena,
– dostępne w super i hipermarketach oferowane pod markami własnymi,
– ograniczona przyswajalność (gorzej trawione),
– głównym składnikiem są zazwyczaj produkty pochodzenia roślinnego,
– zawierają barwniki i sztuczne konserwanty,

Karmy Premium

– średni przedział cenowy,
– większy udział składników pochodzenia zwierzęcego,
– wyższa strawność,
– mogą spełniać specyficzne funkcje profilaktyczne,

Karmy Super Premium

– komponenty najwyższej jakości
– duży udział produktów pochodzenia zwierzęcego,
– bardzo wysoka strawność,
– większość nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów,
– formuła wzbogacona o dodatki funkcjonalne,
– bogaty zakres gramatury,
– producent wydaje ulotki/broszury informacyjne.

Element etykiety, na który klient zwraca szczególną uwagę jest niewątpliwie lista składników. Nazwy materiałów paszowych mogą być podane jako konkretne składniki (np. łosoś, kurczak) lub według kategorii (np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego), do której należy dany materiał. Producenci karm wysokiej jakości wybierają najczęściej tę drugą możliwość. Ten sposób deklaracji charakteryzuje się tzw. recepturą zamkniętą – producent nie zmienia składu karmy w zależności od bieżących cen poszczególnych surowców i każda kolejna seria karmy opracowana jest na podstawie tej samej, stałej receptury z identycznym składem.

karma dla psa

Stały skład między seriami może mieć znaczenie w przypadku zwierząt wrażliwych na zmianę karmy. Ponadto, tak wyrażona lista składników dostarcza konsumentowi znacznie bardziej szczegółowych informacji. Właściciele unikający konkretnego składnika w karmie, mając wyszczególnione półprodukty, mają możliwość łatwiejszej selekcji, niż w przypadku pogrupowania komponentów.
Sam fakt, że właściciel zwierzęcia odwiedza sklep zoologiczny, a nie zaopatruje się jedynie w sklepach wielkopowierzchniowych świadczy o jego wyższej świadomości i chęci szukania informacji na temat potrzeb swojego podopiecznego. Zatem takiego klienta wielokrotnie nie trzeba już będzie przekonywać do zakupu wyższej jakości karmy. Gdyby jednak tak się nie zdarzyło, można użyć poniższych argumentów.

Karmy wyższej jakości są bardziej kaloryczne, co oznacza, że należy takiej karmy podać zwykle mniej niż standardowej. Wystarczy spojrzeć na tabelę z dawkowaniem podaną na opakowaniu i przeliczyć jaką ilość karmy powinnyśmy podać konkretnemu osobnikowi. Wobec tego, porównując produkty ze sobą, nie powinno się brać pod uwagę ceny za kilogram, a właśnie dzienne zapotrzebowanie indywidualnego zwierzęcia.  Jest to argument przemawiający do klienta, dla którego najważniejsza jest cena produktu.
Dodatkowo podawanie zwierzęciu karm najniższej jakości może się okazać pozorną oszczędnością, ponieważ tak żywione pupile są częstymi pacjentami w gabinetach weterynaryjnych. Warto wspomnieć, że dzięki wyższej strawności, właściciel zaobserwuje bardziej zwarty, mniejszy i mniej cuchnący stolec. I co powinno być dla opiekuna najważniejsze – to dobrostan zwierzęcia. Dobrze dobrana, wysokiej jakości karma będzie korzystnie wpływać na jakość i długość życia czworonożnego przyjaciela.

Należy także pamiętać, że psy różnym w wieku i różnej wielkości mają inne potrzeby pokarmowe. Karmy standardowe zaspokajają jedynie podstawowe potrzeby zwierząt (np. producenci marek własnych oferują karmy dostosowane tylko dla zwierząt dorosłych. Mają ograniczoną ilość wariantów smakowych i gramatury opakowań). Natomiast karmy Premium (i wyżej) poza zaspokojeniem podstawowych potrzeb.  Mają działanie ukierunkowane – jest uwzględniony etap życia i specjalne cele żywieniowe (na przykład karmy przeznaczone dla zwierząt sterylizowanych, z wrażliwym przewodem pokarmowym 'sensitive’ czy produkty odchudzające typu 'light’). W takich karmach obecne są często substancje funkcjonalne, a więc takie, które dodatkowo będą wpływały korzystnie na zdrowie zwierzęcia, np. prebiotyki, kwasy tłuszczowe n-3, chondroityna, glukozamina. Producenci karm wyższej jakości zastępują czasami sztuczne konserwanty czy przeciwutleniacze naturalnymi. co również podnosi ostateczną cenę produktu oraz skraca okres trwałości produktu.

Zatem doradzając klientowi przy wyborze optymalnej karmy dla psa,  kompetentny pracownik sklepu zoologicznego, najpierw powinien zapytać o podstawowe informacje na temat zwierzęcia, takie jak wiek, masa ciała, dotychczasowy sposób żywienia i specjalne potrzeby, takie jak nadwrażliwość pokarmowa, nadwaga, aktywność fizyczna itd. Czasami tylko wśród produktów Premium i Super Premium jesteśmy w stanie trafnie dobrać właściwą karmę dla zwierzęcia mającego szczególne wymogi.

POLECANE DLA CIEBIE