Pielęgnacja psa i higiena – na słotne dni i psią pogodę.

Pielęgnacja psa i higiena – na słotne dni i psią pogodę.

Pielęgnacja psa to jeden z kilku podstawowych obowiązków, które spadają na odpowiedzialnego właściciela zwierząt. Użycie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych dla zwierząt gwarantuje ich dobry stan zdrowia. Jesienne mokre spacery nie zawsze muszą kończyć się kąpaniem całego psa, wystarczy miejscowe usunięcie brudu i wyczyszczenie uszu!

Quick Foam – higiena i pielęgnacja

Najbliższe miesiące nie będą dla nas łatwe. Zimno, deszcz, do tego infekcje, nadchodzi trudny czas dla naszych organizmów. Dotyczy to również naszych czworonożnych podopiecznych. Chłodne dni i plucha sprzyjają przeziębieniom, stąd nasza troska o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Jesień to czas, który nie sprzyja długim spacerom i beztroskim harcom. To trudny okres szczególnie dla małych osobników psiej społeczności, które szybciej i częściej się brudzą biegając po trawnikach czy przydomowych ogródkach. W przypadku tych mniejszych perspektywa przymusowych kąpieli rodzi nasze obawy o łatwe przeziębienie, o które i tak o tej porze roku nie trudno. Bezpiecznym i skutecznym sposobem na utrzymanie w czystości okrywy włosowej jest Quick Foam – pianka do mycia bez spłukiwania, serii SUPREME.
Szczególnie przydatna po spacerach podczas deszczu i śniegu. Odświeża całą okrywę włosową oraz skutecznie usuwa miejscowe zabrudzenia, bez konieczności użycia wody. To niezastąpiony środek do częstego stosowania u małych zwierząt (kotów, gryzoni, ptaków etc.), jak również przy pielęgnacji zwierząt nietolerujących kąpieli. Wygodny w stosowaniu, wystarczy nałożyć piankę na zabrudzone miejsca, wytrzeć ręcznikiem i rozczesać. Quick Foam działa regenerująco na okrywę włosową oraz pochłania nieprzyjemne zapachy. Brak parabenów i sztucznych barwników sprawia, że jest on idealny dla zwierząt delikatnych, osłabionych i podatnych na infekcje.

Emulsja do uszu – higiena i pielęgnacja

Zmysł słuchu jest jednym z najbardziej czułych organów u psa. Ucho psa pozwala mu na rejestrowanie i zapamiętywanie różnych dźwięków, które stanowią doskonałe źródło informacji i wiadomości o otaczającym go świecie. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja psa i dbałość o czystość tego ważnego organu, szczególnie jesienią. Uszy nie lubią wilgoci, która stwarza doskonałe warunki do rozwoju grzybicy. Ucho psa, jego budowa, brak dojścia powietrza do kanału słuchowego, przez zasłaniające go małżowiny sprzyja rozwojowi zapaleń (zapalenia ucha zewnętrznego). Warto też pamiętać, że zapalenie ucha zewnętrznego u psów cierpiących na alergie, występuje częściej. Dbanie o uszy zwierząt zapobiega chorobom narządu słuchu.
Przede wszystkim higiena. Trzeba często kontrolować uszy naszych czworonożnych współmieszkańców. Po każdym spacerze, zwłaszcza w deszczowy dzień należy dokładnie je obejrzeć (zwłaszcza u kłapouchów). Sprawdzajmy ich stan zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Następnie wytrzyjmy wewnętrzną stronę ucha delikatną, dobrze wchłaniającą wilgoć szmatką. Warto również obejrzeć końcówki uszu, czy nie ma na nich skaleczeń lub zadrapań. Nie zapominajmy o profilaktyce, która jest nieodzownym element pielęgnacyjnym.

pielęgnacja psa
Na rynku konsumenckim dostępnych jest szereg preparatów do czyszczenia i pielęgnacji uszu. Wybierajmy te, które zawierają jak najmniej wody. Najważniejsze, aby w swoim składzie posiadały substancje rozpuszczające woskowinę (glikol etylenowy, związki oksyetylenowe, glicerol, substancje odkażające, zioła, olejki). Mają one na celu niszczenie obecnych na powierzchni skóry przewodu słuchowego zanieczyszczeń, kurzu i bakterii, tworząc jednocześnie barierę dla wnikającej do ucha wilgoci. Również zawartość substancji regenerujących oraz wspomagających gojenie uszkodzeń i zadrapań powinien stanowić ważny element wyboru.
Nowością na rynku produktów pielęgnacyjno-leczniczych jest Emulsja do uszu serii SUPREME, przeznaczona do utrzymania prawidłowej higieny uszu psów, kotów, gryzoni oraz ptaków. Skutecznie rozpuszcza zabrudzenia oraz wydzieliny nie uszkadzając przy tym naturalnej warstwy lipidowej uszu. Dzięki zawartości chlorheksydyny wykazuje działanie przeciw grzybicze i przeciwbakteryjne. Zaś zawarty w produkcie D- panthenol przyspiesza regenerację i wspomaga gojenie uszkodzeń i zadrapań. Regularne stosowanie pozwala zapobiegać nawrotom infekcji o podłożu grzybiczym i bakteryjnym. Ważne aby czyszczenie i pielęgnacja psa odbywała się we właściwej kolejności oraz właściwy sposób.

W tym celu należy:

– Po każdym spacerze w ulewny dzień lub po kąpieli wysuszyć uszy zwierzaka za pomocą miękkiej szmatki.- Nanieść odpowiednią ilość emulsji na zewnętrzną część ucha i rozprowadzić, delikatnie masując małżowinę uszną u jej podstawy przez około 20-30 sekund.
– Pozostałą ilość emulsji, a także wydzielinę należy usunąć, tak aby powierzchnia ucha była czysta i sucha. Najlepiej użyć w tym celu gazika nałożonego na palec, bądź płaskiej, szerokiej szpatułki, podobnej, jakie stosuje się u niemowląt.
Odpowiednia pielęgnacja psa zmniejsza możliwość zachorowania. Zarówno Quick Foam jak i Emulsję do uszu serii SUPREME, oprócz właściwości leczniczych wyróżnia również hipoalergiczny charakter, który gwarantuje bezpieczeństwo stosowania w przypadku zwierząt podatnych na alergie.

I jeszcze coś do zapamiętania

Bardzo często przedrostek hipo – mylnie kojarzy się z czymś dużym. Tymczasem jest odwrotnie: termin ten pochodzi z łaciny i oznacza, że czegoś jest mniej, niż powinno. Więc hipoalergiczny to inaczej zawierający mniej czynników uczulających w porównaniu do zwykłego produktu.

POLECANE DLA CIEBIE