Jak zmniejszyć straty w sklepie z akwarystyką
Odsłon: 10088

Jak zmniejszyć straty w sklepie z akwarystyką

Rozpoczynamy cykl porad które udzielają specjaliści praktycy z branży zoologicznej. Zdobywanie i posiadanie wiedzy to podstawa w prowadzeniu sklepu zoologicznego. Prowadząc sprzedaż żywych zwierząt nie ma miejsca na błędy czy eksperymenty. Jak pokazuje życie bywa z tym różnie.

W rozmowie z właścicielami hurtowni Madagaskar Arkadiuszem Bałdygą i Marcinem Szczepańskim.

Coraz mniej sklepów decyduje się na prowadzenie sprzedaży zwierząt a jeszcze mniej na prowadzenie akwarystyki, choć jest to bardzo dochodowy dział. Poniekąd jest to wygoda a po części strach i obawy które, wynikają z niewiedzy praktycznej czy braku specjalistów mogących poprowadzić taki dział. Nawet sklepy prowadzące akwarystykę popełniają błędy które niepotrzebnie wpływają na straty w rybach.

Jak zmniejszyć straty w sklepie z akwarystyką ?

O czym należy pamiętać i jak jakimi zasadami należy się kierować w przyjmowaniu do sklepu tak delikatnego towaru jakim są ryby. Pierwszą zasadą przejęcia ryb z hurtowni na sklep jest ocena wzrokowa, to najprostsza czynność ale pozwala na szybką weryfikację kondycji ryb. Należy zwrócić uwagę na ich żywotność oraz czy ich zachowanie nie budzi podejrzeń. Dobrze wybarwione ryby posiadające pełne płetwy bez żadnych poważnych uszczerbków to gwarancja iż towar jest w jak najlepszym stanie. Należy także zwrócić uwagę czy ryby nie maja wklęśniętych brzuchów. Często jest to spowodowane słabym karmieniem w hodowlach z których ryby takim stanie trafiają do hurtowni. Ponieważ wiele gatunków ryb jest sprowadzana z odległych zakątków świata a hurtownia nie ma wpływy na jakość towaru takie przypadki niedokarmianych ryb niestety się zdarzają. Ryby po dotarciu do hurtowni poddawane są kwarantannie, gdzie podlegają obserwacji oraz prawidłowemu dokarmianiu . Do sprzedaży trafiają w momencie gdy nabiorą odpowiedniej kondycji.

Następny etap wpuszczania ryb to sprawdzenie i wyrównanie temperatury wody pomiędzy akwarium a workiem transportowym w którym przyjechały ryby. Może odbyć się to w bardzo prosty sposób przez ręczne sprawdzenie temperatury. Aby wyrównać temperatury należy ryby z workiem włożyć do zbiornika sprzedażowego , na okres ok. 15 min, co pozwoli na wyrównanie temperatury i dalsze czynności. Sprawdzenie odczynu wody ( pH 7) i NO2 (zawartość azotanów na poziomie zerowym). Przy tak ustawionych parametrach nie narazimy się na kolejne straty. Po ustabilizowaniu temperatury i parametrów wody przystępujemy do jej mieszania , pamiętając że wodę do worka którą się dolewa z akwarium musi być cieplejsza od wody znajdującej się w worku, nigdy odwrotnie Do worka nalewamy ilość wody odpowiadającej 1/3 objętości wody już znajdującej się w worku. Po kilku sekundach powtarzamy tą samą czynność . Po trzecim razie dopełnimy worek wodą do pełna i przeciągu kilku sekund wlewamy całą zawartość worka do akwarium.

akwarystyka w sklepie zoologicznym
 
Profilaktycznie do zbiornika z nowymi mieszkańcami stosujemy zieleń malachitową którą dawkujemy zgonie z zaleceniami danego producenta. Ma to zapobiec wystąpieniu chorób związanych ze zmianą warunków bytowych ,stresu ryb i ich transportem np. często pojawiającym się kulorzęskiem. Zieleń malachitowa może pozostać w zbiorniku nie trzeba usuwać. Po jednej dobie sprawdzamy kondycję ryb, zwracamy uwagę na ich ubarwienie i ogólną kondycję .Ponownie sprawdzamy NO2 (azotany) i pH wody.

Podstawowymi błędami przy przyjęciu ryb jest natychmiast po dostawie wlanie ryb do akwarium sklepowego bez opisanego wcześniej wymieszania wody i wyrównania temperatury. Wylanie ryb na siatkę i wrzucenie do akwarium także nie jest odpowiednią praktyką.
Aby minimalizować straty należy systematycznie wymieniać część wody i płukać gąbki filtrów. Gąbki energicznie wygniatamy z zanieczyszczeń w wodzie z akwarium do wiadra. Gąbek nie wolno prać w pralce czy płukać pod bieżącą wodą. Nie wolno do ich czyszczenia używać żadnych środków piorących czy dezynfekujących które zniszczyły by pokrywające je bakterie denifitrykujące.
W zbiornikach z nowymi gąbkami konieczne jest zastosowanie bakterii, które można dostać w sklepach akwarystycznych. Bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie gąbek co 2 – 4 dni, w zależności od ilości ryb w akwarium. Wodę w zależności od jej jakości wymieniamy raz w tygodniu w ilości 80% objętości akwarium, a jeśli ryby źle to znoszą to mniejsze ilości 2 – 3 razy w tygodniu w ilości ok. 1/3 objętości zbiornika.

Zalecamy korzystanie z testów akwarystycznych ( kropelkowe), pomogą one ustalić parametry wody, która może się różnić w zależności od danej miejscowości. Odpowiednio przygotowana woda pozwoli na odpowiednie przyjęcie nowych mieszkańców zbiornika a przy ty zniweluje straty we wpuszczanych rybach.
Pracownicy hurtowni Madagaskar chętnie pomogą nie tylko w interpretacji wyników testów, lecz również spróbują razem z Wami rozwiązać problemy z utrzymaniem ryb w akwariach sklepowych.

1

ARCHIWA

2

TAGI