Pupila miska dla środowiska! Czy pies i kot też mogą dbać o środowisko?

Pupila miska dla środowiska! Czy pies i kot też mogą dbać o środowisko?

Owadzie białko to nowy superfood, jedzenie przyszłości, które mogłoby stanowić cenną część zarówno ludzkiej, jak i zwierzęcej diety. Niestety, brak wystarczającej wiedzy na temat właściwości pożywienia z owadów, nadal wstrzymuje Polaków przed wprowadzaniem zdrowej i ekologicznej diety dla swoich pupili. A to tylko jeden z aspektów, w jakich wspólnie ze zwierzętami możemy dbać o środowisko.

Z najnowszego badania Współpraca „zwierzoludzka” – psy i koty wśród Polaków przeprowadzonego przez 3D Market na zlecenie dystrybutora marki Brit wynika, że większość z nas stara się łączyć opiekę nad swoimi zwierzakami z troską o środowisko. Wbrew pozorom, jest wiele sposobów, w jaki można to robić.

Eksperci podkreślają, że dieta oparta o białko owadzie jest nie tylko zdrowa, pożywna i bezpieczna, ale w przyszłości może też przyczynić się do ograniczenia masowych hodowli zwierząt oraz odpowiedzialnego gospodarowania surowcami.

Mimo to, aktualnie tylko 40 proc. właścicieli psów i kotów rozważyłoby wprowadzenie takiej diety swojemu pupilowi. Co jest tego przyczyną? Najbardziej powstrzymuje nas niewiedza oraz… uprzedzenia.

Opiekunowie zwierząt chcą być eko

Szacunkowe estymacje wspomnianego badania pokazują, że w Polsce mamy około 7,9 mln psów i 6,8 mln kotów domowych. A już 31 proc. z nas ma pod opieką obydwa te gatunki zwierząt.

psy i koty w Polsce jaka ilość

Dom pełen zwierząt idzie w parze z potrzebą troszczenia się o planetę. Jak wskazuje badanie, dla większości osób posiadających psa lub kota dbanie o środowisko naturalne w codziennym życiu jest ważne. Jednak znacząca część z nich (około 30 proc.) przyznała, że stopień w jakim angażują się w faktyczne działania na jego rzecz, nie jest duży – na zaangażowanie w te kwestię wskazuje tylko co piąty właściciel psa lub kota.

W ramach ekologicznej współpracy z pupilem aż 78 proc. ankietowanych zapewnia, że sprząta po swoim psie na spacerach, dla 68 proc. właścicieli kotów i 62 proc. właścicieli psów istotny jest wybór ekologicznej karmy. Ponad połowa ankietowanych zwraca uwagę na kupowanie artykułów w opakowaniach przyjaznych środowisku i nadających się do recyklingu.

karmy brit

Zdrowo dla pupila i dla środowiska

Eksperci podkreślają, że to, co jemy i czym karmimy nasze zwierzęta ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie. W szerszej perspektywie, bezpośrednio przekłada się też na jakość życia zwierząt hodowlanych, ilość zużywanych surowców i emitowane do środowiska zanieczyszczenia.

W kontekście coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych, czas zacząć wprowadzać do codziennej diety bardziej ekologiczne rozwiązania. Brit Care oferuje serię z białkiem owadów: przysmaki i pełnowartościowe karmy dla psów i kotów z proteinami insektów. Dział rozwoju firmy VAFO (producenta karmy Brit) podaje, że żywność na bazie owadów zużywa tylko 2% gleby i 4% wody na kilogram białka w porównaniu z produkcją żywności opartej na wołowinie.

białko owadów karma dla zwierząt

To oczywiście nie jedyna zaleta owadziego białka – taka dieta jest idealnym rozwiązaniem dla zwierzęcych alergików.

Oferowanie karm, które są oparte na białku z insektów stanowi doskonałe rozwiązanie żywieniowe dla zwierząt borykających się z problemem alergii pokarmowej. Jest to niezmiernie ważne szczególnie wtedy, gdy reakcja alergiczna występuje na większość znanych źródeł białka. Kolejną ich zaletą jest łatwa strawność, dzięki której nie zauważa się problemów natury żołądkowo-jelitowej. Tego typu pożywienie to jedna z najlepszych propozycji dla alergicznych i wymagających zwierząt – mówi dr wet. Paweł Kucharski.

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to, co ostatecznie trafia do miski naszego pupila. Warto więc porzucić uprzedzenia i dla dobra swoich czworonożnych przyjaciół oraz całej planety przekonać się do owadziej diety przyszłości.

A Wy jesteście #EkoMordkami?

By ułatwić Polakom posiadającym zwierzęta domowe żyć bardziej ekologicznie, Brit Care rozpoczyna kampanię #EkoMordki. Troska o środowisko to także edukacja ekologiczna, dlatego w trakcie kampanii przedstawione zostaną możliwości dbania o środowisko razem z psem i kotem, a nawet – w jaki sposób to my, właściciele, możemy się od naszych czworonożnych przyjaciół nauczyć żyć w zgodzie z naturą. Kwestia doboru diety to tylko jeden z aspektów – Brit Care zachęca, aby poszukiwać kolejnych eko rozwiązań! #EkoMordko!

POLECANE DLA CIEBIE