Oświetlenie w sklepie zoologicznym

Oświetlenie w sklepie zoologicznym

Oświetlenie w sklepie zoologicznym ma znaczny wpływ na sprzedaż! Jak dostosować oświetlenie do charakteru sklepu zoologicznego tak, aby wszyscy byli zadowoleni, a sprzedaż ciągle rosła?

Wszystkim obiektom handlowym, w tym także sklepom zoologicznym, zależy na jak najlepszym wyeksponowaniu produktów, co w konsekwencji, może przekładać się na większą sprzedaż. Oświetlenie w sklepie jest jednym z tych elementów, które mają wpływ na postrzeganie miejsca i produktów. To właśnie dzięki właściwie dobranemu oświetleniu, zakupy mogą być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Światło sprawia, że wnętrze naszego sklepu zoologicznego nabiera wyjątkowej atmosfery, charakteru i przyjaznego klimatu.

Według naszego rozmówcy – pana Jacka Jędrycha, przedstawiciela handlowego w firmie UNILIGHT – oświetlenie znajduje się w czołówce czynników mających wpływ na sprzedaż w sklepie zoologicznym.

– Na pierwszym miejscu jest zawsze produkt, który sprzedajemy, na drugim – dobrze wyszkolona załoga, a na trzecim miejscu, moim zdaniem, jest dobrze dobrane oświetlenie. Biorąc pod uwagę sprzedaż i pozyskiwanie nowych klientów, kolejność wymienionych czynników należałoby zmienić. Oświetlenie sklepu powinno znaleźć się na pierwszym miejscu. To właśnie dobre oświetlenie sklepu i witryny sklepowej zachęca i przyciąga potencjalnych klientów. Przy dobrze oświetlonej witrynie już z daleka klient czuje, że do tego sklepu powinien wejść. Będąc na zakupach, proszę zwrócić uwagę, że ponure i zaciemnione sklepy nie cieszą się liczną klientelą, pomimo że sprzedają dobre produkty. Bardzo dużo podróżuję po licznych targach i salonach wystawienniczych. Robię też sporo zakupów zagranicą i niezaprzeczalnym faktem jest to, iż w pierwszej kolejności przyciąga klientów oświetlenie. Należy pamiętać, że najważniejsze w każdym sklepie jest angażowanie uwagi klienta, a następnie poprowadzenie go wyznaczoną przez nas drogą. Do tego celu służy właściwie dobrane oświetlenie.

oświetlenie w sklepie zoologicznym

 

Jak w takim razie powinno wyglądać oświetlenie w sklepie, aby jego wnętrze zachęcało do odwiedzin? Czy można wyznaczyć strefy sklepu, używając do tego celu światła?

– Oczywiście, że tak. Służą do tego oprawy zamontowane na szynoprzewodach, które w dowolny sposób można regulować i umieszczać w sektorach wskazanych przez inwestora – odpowiada nasz rozmówca.
Takie rozwiązanie ułatwia klientowi orientację w sklepie, wyznaczając strefę kasową, strefę dla kotów, psów, strefę z akcesoriami czy strefę z żywymi okazami zwierząt, które nasi klienci zechcą zabrać na stałe do domu. Należy również pamiętać o dobrze oświetlonej witrynie sklepowej. Jak wspomniał wcześniej pan Jacek Jędrych, witryna powinna ukazać wyjątkowy charakter sklepu i być cieszącą oko zapowiedzią tego, co nas czeka w środku. Dzięki temu zyskamy zainteresowanie potencjalnego klienta i już niewiele będzie nas dzieliło od zakończenia tego spotkania sprzedażą i zakupem. Ważnymi parametrami w przypadku oświetlenia są: jego natężenie oraz barwa światła.

Jak zatem dobrać parametry, aby nie męczyły wzroku klienta i bytujących w sklepie zoologicznym zwierząt?

Natężenie powinno wynosić 300 lx (luxów) tak, aby spełniało normy. Do wyliczenia tego służy specjalny program, którym dysponuje nasza firma. Dostarczamy klientowi takich wyliczeń w pakiecie z usługą. Oczywiście, jeśli chodzi o zwierzęta – różne gatunki, które zamieszkują sklepowe regały sklepu zoologicznego, to w poszczególnych sektorach czy też bezpośrednio nad boksami ze zwierzętami można zastosować oprawy z regulowanym natężeniem światła, tzw. ściemnialne. Drugim ważnym parametrem jest barwa światła, która wpływa na odczucia klientów przebywających w sklepie. Tu podział jest dość łatwy. Barwę ciepłą stosuje się w sklepach luksusowych, neutralną – w sklepach o charakterze aktywnym, na przykład w sklepach sportowych. Natomiast w placówkach handlowych, gdzie stawiamy na promocję i niskie ceny, stosuje się oświetlenie o barwie zimnej.

Jaką zatem barwę światła należy dobrać w przypadku sklepów zoologicznych, aby nie drażniła również zwierząt?

– Oświetlenie powinno być neutralne – dzienne. Natomiast poszczególne gatunki zwierząt mogą być doświetlane barwą ciepłą, w zależności od ich potrzeb i upodobań – mówi pan Jacek Jędrych, przedstawiciel handlowy w firmie UNILIGHT.

Jak w związku z tym, oświetlenie wpływa na jakość pracy naszych pracowników, a także na koszty firmy? Co sprawdzi się lepiej: LED czy jarzeniówka?

– W dzisiejszych czasach, modernizując oświetlenie, już nikt nie decyduje się na inne rozwiązania niż oświetlenie LED. Pozwala ono znacznie zaoszczędzić zużycie energii, a czasami umożliwia zmniejszenie ilości opraw przy zachowaniu takiego samego natężenia światła. To wszystko znacznie wpływa na obniżenie kosztów prowadzenia sklepu. Efekty widać już przy pierwszym rachunku za energię. Oświetlenie zazwyczaj powinno mieć barwę 4000k, ponieważ to zapewnia doskonałe samopoczucie pracowników i klientów. Również w typ przypadku można stosować regulowane natężenie światła.

Czy dobór temperatury barwowej ma duży wpływ na rozwój roślin lub ładne wybarwienie ryb?

– Zazwyczaj akwaryści używają barwy 4000k. Barwa ta najlepiej oddaje kolory, które rejestruje ludzkie oko.

A jak wygląda sprawa w przypadku terrarium? Jak ono powinno być oświetlone?

– Terraria to specyficzny rodzaj siedliska, jeśli chodzi o oświetlenie.  Wszystko zależy od tego, jaki gatunek zwierzaka go zamieszkuje. Ja osobiście polecałbym oświetlenie z regulowaną temperaturą barwową i, co za tym idzie, z regulowanym natężeniem. Wygląda to tak, że przy pomocy ściemniacza można uzyskać minimalnie – 2000k, a maksymalnie – 3300k, regulując to samemu w dowolnym momencie. Tego typu oświetlenie jest uniwersalne w przypadku terrarium.
Zapytaliśmy również pana Mariusza Pożogę z Laboratorium313, który zajmuje się rozmnażaniem roślin metodą in vitro, w jaki sposób oświetlenie wpływa na wegetację roślin?  Czy ma ono jakikolwiek wpływ na procesy zachodzące podczas ich hodowli?
Odpowiedź była jednoznaczna.
– W przypadku metody in vitro oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników prawidłowego rozmnażania i pielęgnacji. Dzięki stymulowaniu światłem można wpływać na liczbę otrzymywanych roślin, a także na ich prawidłową morfologię.”

oświetlenie do sklepu

Jakie zatem oświetlenie jest używane przy tego typu pracach laboratoryjnych?

– Zasadniczo można używać jednego rodzaju oświetlenia.  Obecnie najbardziej ekonomiczne i bardzo dobre jakościowo jest oświetlenie LED. W moim laboratorium używam wielu rodzajów lamp LED, ale także standardowego światła z lamp jarzeniowych. Oświetlenie LED może być białe, czerwono-niebieskie lub nawet tylko niebieskie lub czerwone, chociaż ta ostatnia opcja nie jest wskazana do uzyskiwania poprawnych form morfologicznych.”

W związku z tym wybór powinien być prosty – najlepsza jarzeniówka czy LED ?

– Niestety, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Są gatunki roślin, które mają pewne preferencje co do światła. Na pewno najbardziej uniwersalne jest światło jarzeniowe, które sprawdza się w każdym przypadku. Jednak oświetlenie LED jest tańsze w eksploatacji, a odpowiednio dobrane, w zależności od gatunku, może dać równie świetne efekty.”

Czy barwa światła i jego natężenie wpływa na poprawność wzrostu roślin akwariowych?

– Jak najbardziej. Ilość światła, które otrzymuje roślina, może decydować o liczbie powstałych roślin potomnych oraz ich wyglądzie. Widmo światła wpływa natomiast na morfologię lub tempo wzrostu. Ważny jest odpowiedni bilans między tymi parametrami. Wnioski nasuwają się same. W obydwu przypadkach – zarówno w sklepie zoologicznym, jak i w laboratorium oświetlenie odgrywa ogromną rolę. Wpływa ono pozytywnie nie tylko na wielkość sprzedaży, ale również na powodzenie badań laboratoryjnych.
Od wieków światło stanowiło ważny aspekt w życiu człowieka. Przede wszystkim miało decydujący wpływ na powstanie życia na naszej planecie. A gdy jego ilość nam już nie wystarczała, postanowiliśmy uzupełnić jego niedobór poprzez wynalezienie sztucznego oświetlenia elektrycznego. Wpłynęło ono nie tylko na rozwój naszej planety, ale również na rozwój technologii, gospodarki czy nauki i medycyny, a także na psychikę człowieka. Dlatego pamiętajmy: Sukcesu sklepu zoologicznego nie zbudujemy jedynie dobrym lokalem czy dobrze wykwalifikowaną załogą. Ale już wybór dobrego oświetlenia, które będzie uwzględniało zmiany w sposobie eksponowania produktów, właściwe doświetlenie stref w sklepie, także regałów i półek oraz poprawny dobór natężenia i barwy zwiększa konkurencyjność naszego sklepu.  To, z kolei, zwiększa możliwości sprzedażowe naszego punktu sprzedaży.

Dlatego warto zainwestować i skorzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak na przykład UNILIGHT , która wykona projekt oświetlenia, a także zrealizuje go, tworząc magiczne miejsce, w którym mamy ochotę przebywać i dokonywać zakupów.

POLECANE DLA CIEBIE