Krótki tekst o SEO, czyli pozycjonowanie strony dla laików

Krótki tekst o SEO, czyli pozycjonowanie strony dla laików

Zwrot SEO pochodzi z języka angielskiego – Search Engine Optimization. Oznacza proces, którego celem jest pozycjonowanie strony www w darmowych wyszukiwarkach internetowych. Wyobraźcie sobie, że każdy użytkownik Internetu wyszukując cokolwiek, na przykład w wyszukiwarce Google, odwiedza jedynie listę z pierwszych trzech stron. A co z resztą?

Co zrobić, aby nasz sklep był w czołówce najczęściej odwiedzanych witryn internetowych?

To proste! Wystarczy bliżej zaprzyjaźnić się ze zwrotem SEO i tym, co się za tym kryje. Dzięki temu, będziemy mieć gwarancję, że naszą stronę odwiedzi więcej użytkowników, a to się bezpośrednio może przełożyć na większe obroty naszego sklepu internetowego.

Jak to dokładnie działa?

Statystyki mówią same z siebie. Aż 75% użytkowników wyszukując hasła w wyszukiwarce Google odwiedza jedynie pierwszą stronę. A to oznacza, że jeśli chcemy osiągnąć sukces to nasz sklep musi być w czołówce. Statystyki są również jednoznaczne w tym, że pierwsze trzy miejsca na stronie zgarniają ¾ wszystkich kliknięć z całej pierwszej strony, dlatego nie warto zadowalać się jedynie pierwszą stroną. Naszym celem powinno być „podium Google”, czyli trzy pierwsze miejsca zaraz po kliknięciu Enter.

Jak to zrobić?

Nie musisz sam zgłębiać wiedzy dotyczącej SEO, kończyć kursów czy robić kolejnych specjalizacji. Wystarczy, że rozpoczniesz współpracę z jedną z agencji, która pozycjonowanie ma w jednym palcu. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza firma, parająca się tym zajęciem, nie zagwarantuje ci pierwszego miejsca, a jedynie przedstawi estymację, którą zamierza osiągnąć używając do tego danych metod. Zawsze to będzie jedynie oszacowany efekt, jaki agencja ma zamiar osiągnąć.

Kilka rad dla samouków

Słowo kluczowe! To jest jedna z tych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli sukces naszej strony internetowej chcemy zawdzięczać tylko sobie. Należy pamiętać, że konkurencja w dziedzinie słów kluczowych jest silna, przez co może nie udać nam się trafić do TOP10. Dlatego czasami warto wybrać bardziej doprecyzowane słowa, które mają mniejszą liczbę wyszukiwać, ale mogą przynieść lepszy rezultat niż ten, którego można byłoby się spodziewać. Zasada numer jeden: postaraj się jak najbardziej urozmaicić słowo kluczowe.

SEO a kwestie techniczne

Mapa strony to niewątpliwie jeden z ważniejszych aspektów, o których należy pamiętać. Zwróćcie również uwagę na treści, które publikujemy. Ważne jest używanie nagłówków H1-H6, zapisanych w kodzie HTML. Zdjęcie jest kolejnym ważnym elementem na mapie naszej strony internetowej. Zwróćcie uwagę, aby zdjęcie nie było za duże. Optymalna jego wielkość nie powinna przekraczać 400 kb. Jeśli zdjęcie będzie zbyt duże to strona nasza będzie dłużej się załadowywać, a to z kolei wpłynie na jej miejsce w rankingu Google.

Wersja mobilna

Ważną kwestią techniczną jest też wersja mobilna naszej strony. W dzisiejszych czasach, dla wielu z nas, centrum dowodzenia wszechświatem jest nasz telefon komórkowy. Dlatego warto poświęcić czas na stworzenie wersji mobilnej, przyjaznej dla użytkowników. Powinna być czytelna, szybka i intuicyjna. A testując ją na naszym telefonie, nie zapominajmy o tym, że są również inne urządzenia mobilne oraz inne systemy operacyjne. Stwórzmy zatem coś przyjaznego dla każdego użytkownika.

Kilka słów o contencie

Zaskakujmy treścią. Starajmy się nie być konwencjonalni. Nie unikajmy dialogu. Trzymajmy poziom naszych tekstów. I pamiętajmy o dopasowaniu każdego tekstu do charakteru naszej strony internetowej. Jeśli prowadzimy stronę z branży zoologicznej dla ekspertów – starajmy się używać eksperckiego języka, specjalistycznych zwrotów i wyrażeń. Jeśli ma to być strona z ciekawostkami zoologicznymi dla każdego, to starajmy się zaskakiwać, inspirować i uczyć, ale w sposób dopasowany do naszego odbiorcy, którym jest osoba dorosła, ale może nim być również uczeń szkoły podstawowej.

Pozycjonowanie i optymalizacja strony internetowej nie jest najprostszym zadaniem. Wszystko jest uzależnione od tego, ile czasu i pieniędzy chcemy na to przeznaczyć.
Możemy spróbować dokonać tego sami albo skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych do takich celów agencji. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli nasza strona nie znajdzie się w TOP10, to nasza witryna internetowa nie zostanie odnaleziona przez użytkowników, a to oznacza, że nikt nie przeczyta naszych artykułów i nie doceni pracy, jaką w nie włożyliśmy.

POLECANE DLA CIEBIE