Hotel dla zwierząt – czyli spokojny urlop, a może pomysł na własny biznes?

Hotel dla zwierząt  – czyli spokojny urlop, a może pomysł na własny biznes?

Hotel dla zwierząt. Co należy wiedzieć, zanim Twój pupil spędzi tam wakacje i co należy zrobić, aby samemu stworzyć taką placówkę?

 

Zbliżają się wakacje, a Ty nie wiesz co zrobić ze swoim pupilem?

Znajomi mają swoje obowiązki, rodzina swoje plany wyjazdowe, a Twój pies potrzebuje opieki, gdy ty będziesz leżał na plaży i wypoczywał po trudach ostatniego roku. Wiadomo, że naszym czworonogom najlepiej byłoby z osobami z najbliższego otoczenia. Wtedy taka rozłąka z właścicielem jest na pewno najmniej stresująca zarówno dla zwierzaka jak i dla jego opiekuna. Ale co zrobić, jeśli jest to niemożliwe. Wtedy możemy skorzystać z usług, które proponują nam hotele dla zwierząt. Ostatnio taka forma opieki nad naszymi czworonogami stała się bardzo popularna, co z kolei bardzo wpłynęło na rozwój tej branży.

Jaki hotel wybrać? Na co należy zwrócić uwagę podczas podejmowania takiej decyzji? Jak kształtują się ceny za tego typu usługi?

Zanim odpowiemy na te wszystkie pytania, w pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie: jak należy przygotować naszego pupila na dłuższą rozłąkę i nowe miejsce tymczasowego zamieszkania. Pierwszym krokiem, jaki należałoby zrobić jest zapoznanie naszego psa z nowym opiekunem. Dobrze byłoby, gdyby tych dwoje bliżej się ze sobą poznało na przykład podczas wspólnego spaceru czy wspólnej zabawy. Nie zapomnij poinformować nowego opiekuna o nawykach twojego psa czy kota, o jego ewentualnych problemach zdrowotnych czy przyzwyczajeniach, takich jak zabawa po przebudzeniu czy drzemka po obiedzie. Zaopatrz nowego opiekuna w ulubioną karmę twojego pupila czy przegryzki, które twój zwierzak dostaje od ciebie po udanym spacerze czy wspólnej zabawie. Nie zapomnij spakować legowiska czy ulubionych zabawek twojego psa czy kota. Dzięki temu zwierzęta będą miały namiastkę swojego prawdziwego domu w nowym miejscu.

Co możemy znaleźć w hotelowej ofercie dla zwierząt?

Przede wszystkim całodobową opiekę w bezpiecznych dla zwierzęcia warunkach i miłej atmosferze dostosowanej do jego potrzeb. W ofercie hoteli znajduje się również pełne wyżywienie, spacery, zabawa z innymi czworonogami, a niekiedy również transport.

Jakie warunki musi spełniać nasz pupil, aby móc trafić do takiego miejsca?

Przede wszystkim musi być zdrowy i musi posiadać książeczkę zdrowia ze wszystkimi aktualnymi szczepieniami. Musi być również odrobaczony i zabezpieczony przed kleszczami oraz innymi pasożytami zewnętrznymi. Często może się zdarzyć, że hotel odmówi przyjęcia w przypadku, gdy pies jest agresywny, albo gdy suczka jest w okresie rui.

Jak wygląda strona finansowa tego typu usług?

Oczywiście na świecie znajdują się takie hotele dla psów, gdzie doba waha się pomiędzy 290 a 380 złotych. Na liście usług w takim miejscu możemy znaleźć zajęcia szkoleniowe, programy z aktywnościami, SPA, dodatkowe głaskanie, tulenie do snu, czytanie czy zabawy w podgrzewanym basenie pod okiem wyspecjalizowanego w tej dziedzinie instruktora. Tego typu miejsca znajdziemy w Californii, na Florydzie czy w Niemczech.  Jeśli chodzi o nasz rodzimy rynek to cena za dobę, w tego typu placówkach oscyluje pomiędzy 50 a 150 zł. Aby rachunek nie zaskoczył nas po zakończonym psim turnusie, warto sprawdzić czy dany hotel nie dolicza sobie dodatkowej opłaty na przykład za szczeniaka, suczkę w rui czy strzyżenie, masaż lub psie SPA. Warto też pamiętać o sprawdzeniu opinii o danym hotelu, a także kompetencji osób, pod których opieką chcemy zostawić nasze zwierzęta. Niech nie uśpią waszej czujności dyplomy weterynarza, psiego behawiorysty czy trenera, bo oprócz papieru liczy się przede wszystkim podejście człowieka do czworonoga i kontakt jaki nawiąże nasz pupil z przyszłym opiekunem.

Co należy zrobić, jeśli sami chcemy rozpocząć tego typu działalność? Jakie wymogi prawne należy spełnić? Czym musimy dysponować? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakładania tego typu działalności?

W dzisiejszych czasach hotele dla zwierząt są nie tylko bardzo popularnym, ale są także stabilnym źródłem dochodu. Jednak, planując takie przedsięwzięcie, nie można myśleć tylko o zysku. Trzeba pamiętać, że jest to praca w nienormowanych godzinach i dniach, często w święta i w weekendy. Właściciel takiego hotelu musi się charakteryzować dużą dozą cierpliwości, ale przede wszystkim empatią do zwierząt , bo kiedy postanowicie otworzyć takie miejsce, wasz świat zacznie się kręcić wokół psów, karm, spacerów i innych psich usług, które będziecie musieli zaoferować swoim podopiecznym.

hotel dla psa

 

Jeśli chodzi o regulacje prawne, to niestety polskie prawo nie reguluje warunków, jakie powinny spełniać w tego typu placówki opiekuńcze dla zwierząt. Nawet Inspekcja Weterynaryjna nie ma prawa kontroli takich miejsc. Właściciel hotelu może jedynie spodziewać się kontroli ze strony organizacji prozwierzęcych, takich jak na przykład: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Pomimo braku regulacji prawnych, nasi domowi przyjaciele w Polsce podlegają Ustawie o Ochronie Zwierząt. Należy zatem pamiętać o odpowiednim miejscu z wydzielonymi boksami, legowiskami, miejscem do spacerów lub wybiegiem dla psów. Jeśli posiadamy na własność takie miejsce to połowa sukcesu za nami. Jeśli jednak nie, to możemy skorzystać z kredytu bankowego albo z dofinansowania, które proponuje nam Urząd Pracy czy unijnego wsparcia finansowego, na temat, którego więcej dowiemy się w Urzędzie Miasta lub Gminy.

Przed założeniem jakiejkolwiek działalności usługowej należy zorientować się , ilu właścicieli czworonogów mieszka w okolicy i czy jest zapotrzebowanie na tego typu hotele czy pensjonaty. Gdy już prowadzony przez nas hotel będzie miał stałe grono okolicznych klientów, wtedy będzie można skupić się na poszerzenie klienteli z ościennych miasteczek czy dzielnic, proponując możliwość transportu czworonoga, z i do domu.

Warto też wprowadzić do swojej oferty opcję „przedszkola”, czyli kilkugodzinnej opieki nad zwierzakiem. Oferta powinna zawierać opcję wyżywienia, pomocy weterynaryjnej w razie nagłej potrzeby oraz zabawy i spacerów na świeżym powietrzu. Tak, aby wasza propozycja była atrakcyjna zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela.

W pensjonacie lub hotelu, oprócz boksów dla psów, legowisk i miejsc do zabawy, powinno znaleźć się miejsce przyrządzania i serwowania posiłków. Każdy właściciel takiej placówki powinien też podjąć decyzję o sposobie żywienia – czy stawia na własną kuchnię zgodnie z wymogami żywieniowymi dla zwierząt, czy na gotowe karmy i przegryzki, rekomendowane przez właścicieli swoich pupili. Należy też pamiętać o dobrym ogrodzeniu całego terenu, na którym mamy zamiar wypuszczać gości hotelowych. Cały teren musi być zabezpieczony przed ewentualnymi podkopami i ucieczkami. Dobrze, gdyby cały teren był stale monitorowany. To na pewno ułatwi dwudziestoczterogodzinną opiekę.

Kiedy już mamy przygotowane miejsce dla naszych psich gości, trzeba zainwestować w dobrą reklamę i promocję. Bez tego żaden biznes nie odniesie sukcesu, bo skąd mamy dowiedzieć się, że w okolicy działa wspaniały psi hotel. Skupmy się zatem na dobrej i wpadającej w ucho nazwie. Stwórzmy stronę internetową, w której postawimy na dobrą optymalizację i jeszcze lepsze pozycjonowanie, a na końcu wyjdźmy do ludzi, i to dosłownie. To właśnie marketing bezpośredni jest najlepszym sposobem na pozyskanie nowych klientów. Wybierzmy się do parku, gdzie spaceruje wielu właścicieli ze swoimi pupilami. Odwiedźmy psie wystawy, placówki weterynaryjne, zostawmy ulotki w sklepach zoologicznych, nawiążmy bezpośredni kontakt z właścicielami psów, kotów i innych zwierząt, które chcielibyśmy gościć w naszym hotelu. Stwórzmy ciekawą ofertę rabatową dla stałych klientów, którzy polecą nasze usługi swoim znajomym. A gdy wieści o przyjaznym dla zwierząt miejscu rozniosą się po okolicy to dwudziestoczterogodzinna doba będzie dla nas za krótka. Powodzenia!

POLECANE DLA CIEBIE