Sprzedajesz te produkty-Dolina Noteci, John Dog, zapłacisz karę?

Sprzedajesz te produkty-Dolina Noteci, John Dog, zapłacisz karę?

Od kilku tygodni można zaobserwować wzmożone kontrole produktów zoologicznych. Pod kontrolą znalazły się karmy mokre dla psów i kotów. Kontrole prowadzi WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT JAKOŚCI HANDLOWEJ ARTYKUŁÓW ROLNO-SPOŻYWCZYCH.

Ogólnopolska kontrola sklepów zoologicznych niesie za sobą niepokojące informacje. Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych poddaje badaniom karmy mokre. Z informacji jakie otrzymaliśmy od właścicieli sklepów, pod lupę zostały wzięte firmy: Dolina Noteci i John Dog.
Kontroli podlegały:
SARNA | WOŁOWINA „Dolina Noteci SUPERFOOD” a’ 400 g numer referencyjny partii: „210507/44.
JOHN DOG ADULT Pumpkin line WOŁOWINA z dynią numer partii: „LOT 619”, wyprodukowana dla: John Dog Group Sp. z 0.0. Sp. k.
Niestety wyniki badań nie są najlepsze i potwierdziły niezgodność w zawartości produktu w odniesieniu do opisów znajdujących się na etykietach.

Problem jest znacznie większy i może wywołać nie małe zamieszanie na rynku zoologicznym. W dużej mierze chodzi o kary, które musi zapłacić sklep. Konsekwencjami takiej kontroli niestety są obarczone sklepy zoologiczne a nie firmy produkujące w/w produkty. W myśl przepisów, to sklepy są uznawane za podmioty wprowadzające do obrotu produkty. Skutkuje to karą wyznaczaną na podstawie rocznego obrotu firmy! I tu pojawia się kolejny problem? Jeżeli sklep zoologiczny jest częścią składową innych prowadzonych działalności, to kara może być bardziej dotkliwa. Kilkuprocentowa kara odnosi się do rocznych obrotów firmy nie jedynie sklepu.

Jakie jest rozwiązanie tej sytuacji. Na obecną chwilę jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się pisemny kontakt z producentem. Mając na uwadze zaufanie jakimi darzone są produkty obu firm wydaje się że sprawa zapewne zostanie potraktowana priorytetowo. Mamy nadzieję na pomyślne zakończenie spraw dla właścicieli sklepów zoologicznych.

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych prowadzi kontrole pod kątem składów karm i ich zgodności z opisem. To zapewne początek takich kontroli w branży. Z informacji jakie otrzymujemy od właścicieli sklepów wynika iż kontrole obejmują już innych producentów lub inne produkty wyżej wymienionych producentów.

O dalszych wynikach tych kontroli poinformujemy Państwa na łamach PetBiznes.pl

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z naszą redakcją, zapraszamy do kontaktu redakcja@petbiznes.pl

Stanowisko firmy znajdą państwo w artykule: Producenci karm pod lupą! Co musisz wiedzieć?

POLECANE DLA CIEBIE