Sklep zoologiczny w social mediach

Sklep zoologiczny w social mediach

W dzisiejszych czasach portale społecznościowe odgrywają bardzo ważną rolę promocyjną wpływając na wyniki sprzedażowe niejednej firmy. Nie ma cię w mediach społecznościowych, to nie istniejesz. Dlaczego zatem nie wykorzystać tego prowadząc sklep zoologiczny?

 

Jak wykorzystać najpopularniejsze kanały społecznościowe, aby nasz sklep funkcjonował jeszcze lepiej?

Zanim jednak utworzymy konto na Facebook’u czy Instagramie, zastanówmy się nad celem tych działań. Co tak naprawdę chcielibyśmy osiągnąć? Na czym nam zależy w głównej mierze? Czy chodzi nam o jak największy zasięg naszej strony i o to, aby jak największa grupa ludzi znała nasz sklep? A może chcemy zwiększyć sprzedaż poprzez rozbudowę sieci klientów? Albo po prostu chcemy wykorzystać kanały społecznościowe do obsługi klientów i poznawania ich poprzez różnego rodzaju ankiety, badania rynku itp. I tu pojawia się akronim SMART (ang. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time bound). Aby upewnić się, że nasze cele są jasne i osiągalne, każdy z nich, według zasady SMART, powinien być: prosty i rozsądny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie.

Gdy już wyznaczymy sobie taki cel i poznamy naszą konkurencję na rynku rodzimym oraz zagranicznym zajmijmy się grupą docelową. Do kogo tak naprawdę chcemy dotrzeć? Czy chcemy komunikować się jedynie z naszymi stałymi klientami, czy dzięki kanałom społecznościowym powiększyć grono o nowych miłośników zwierząt? Pamiętajmy także o segmentacji, czyli podzieleniu klientów na grupy – na przykład na miłośników buldogów, fanów dużych psów czy starszych pań miłujących swojej koty. Dzięki takiej segmentacji łatwiej będzie nam dotrzeć poprzez social media do odpowiednich odbiorców. I gdy już przez to przebrniemy, będziemy musieli zastanowić się nad odpowiednim doborem kanałów społecznościowych. I tu znowu pojawiają się pytania: jak tego dokonać? na co zwracać uwagę? co będzie właściwe w przypadku sklepu zoologicznego?

Nowe media społecznościowe powstają się jak grzyby po deszczu. Każdy chce odnieść taki sam sukces jak Mark Zuckerberg – twórca Facebook’a. Dlatego często mamy problem z dokonaniem odpowiedniego wyboru. Pamiętajcie, że tu nie chodzi o to, aby być wszędzie, ale o to, aby robić to rzetelnie i systematycznie. Bo tylko dzięki takiemu podejściu do mediów społecznościowych możemy mierzyć korzyści z tego płynące. A wierzcie mi, że jest ich bardzo wiele.

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z prowadzenia konta na Facebooku. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie, który skupia w sobie ludzi wielu narodowości, w każdym wieku, biednych i bogatych, studentów, pracowników fizycznych czy prezesów wielkich korporacji, fanów akwarystyki i miłośników futrzaków. Profil sklepu zoologicznego na Facebook’u jest idealnym miejscem, aby na bieżąco informować swoich klientów o akcjach rabatowych, konkursach czy nowej ofercie asortymentowej. Jest to również dobre miejsce do pozyskiwania ich opinii na temat sklepu stacjonarnego czy jego internetowego odpowiednika, obsługi klienta czy nowości, które mogłyby na stałe pojawić się w ofercie naszego sklepu. Plusem takiego konta jest jego bezpłatny charakter. Reklama na Facebook’u również może być bezpłatna. Jeśli jednak chcemy trafić do większej puli potencjalnych klientów, których możemy poddać segmentacji na przykład na mieszkańców małych miasteczek i wsi, gdzie dostęp do sklepów zoologicznych jest utrudniony, warto wtedy skorzystać z odpłatnych możliwości, które proponuje nam ten portal. Warto też do zakupów w sklepie stacjonarnym dołączać wizytówki z namiarami na portale społecznościowe, aby baza naszych potencjalnych klientów stale rosła.

social media w sklepie

 

Kolejnym dobrym pomysłem jest konto na Instagramie, na którym liczy się ilość followersów, czyli osób obserwujących nasz profil. Instagram obok Facebook’a jest najpopularniejszym portalem społecznościowym, który zrzesza influencerów z całego świata. Ale jak go wykorzystać na potrzeby sklepu zoologicznego? Na przykład nagrywając krótkie filmy dotyczące sprzedawanych produktów albo robiąc relacje na żywo z codziennego funkcjonowania sklepu. Możemy publikować na bieżąco zdjęcia nowości i naszych futrzanych klientów z hashtagiem# z nazwą sklepu. Możemy też ogłosić konkurs, w którym zachęcimy do zabawy naszych followersów, a także ich znajomych prosząc o publikację zabawnych zdjęć lub filmików ze swoimi pupilami z oznaczeniem naszego sklepu.

Trzecim najbardziej lubiany portalem społecznościowym jest Youtube, na którym można dobrze rozreklamować nasz sklep zoologiczny poprzez różnego rodzaju filmy instruktażowe dotyczące np. wychowywania psa, właściwego karmienia kotów czy pielęgnacji ryb, a wszystko to z logo naszego sklepu i adresem jego strony internetowej. Portal ten jest też świetnym miejscem do tworzenia kampanii reklamowych. Zapewnia nam dotarcie z przekazem do potencjalnych klientów poprzez kliknięcie reklamy, a to wszystko dzięki ustalonemu przez nas budżetowi dziennemu, który w każdej chwili możemy zwiększyć lub zmniejszyć.

Należy pamiętać, że największą zaletą marketingu obejmującego filmy video wyświetlane online jest to, że w każdej chwili możemy sprawdzić co działa, a co nie, poprzez przeglądanie wyników i ulepszanie kampanii. Ale zanim dokonamy drastycznych zmian, pamiętajmy, że wszystko potrzebuje czasu, aby przyniosło wymierne efekty. Jak nie trudno zauważyć portale społecznościowe to nie tylko modne miejsce, w którym warto pojawić się z naszym sklepem zoologicznym. To przede wszystkim miejsce, które pozwala nam budować świadomość i wizerunek naszej marki, chronić jej reputację, poprawiać PR naszej firmy, poprawiać jakość obsługi klienta, a także tworzyć własną społeczność osób kochających zwierzęta, podnosząc tym samym liczbę potencjalnych klientów oraz wyniki sprzedażowe. Zatem nie obawiajcie się tego! Już dziś załóżcie profil swojego sklepu zoologicznego na Instagramie czy Facebook’u i zacznijcie liczyć ilość obserwatorów i kciuków w górę. Powodzenia!

POLECANE DLA CIEBIE