POLSKIE GRYZAKI DLA PSÓW PODBIJAJĄNOWĄ ZELANDIĘ I ZEA

POLSKIE GRYZAKI DLA PSÓW PODBIJAJĄNOWĄ ZELANDIĘ I ZEA

Polskie gryzaki dla psów zdobywają coraz większą popularność w Azji Wschodniej i Oceanii oraz na półwyspie arabskim. Grupa Promenade Pet Care, dynamicznie rozwijająca się firma na europejskim rynku pet food, rozpoczęła eksport polskich gryzaków dla psów do Nowej Zelandii i ZEA. Pierwsze dostawy gryzaków dotarły już do strategicznych partnerów spółki i realizowane są kolejne zamówienia. Produkt eksportowany przez spółkę sprzedawany będzie jako marka własna lokalnego dystrybutora. Grupa, poprzez spółkę Petmex Company, realizuje eksport do 30 krajów na świecie.

Globalnie wartość sprzedaży karm dla zwierząt domowych w 2024 roku według analiz Statisty wyniesie 149,90 mld dolarów. W latach 2024-2028 rynek ten może osiągnąć średnioroczny wzrost (CAGR) na poziomie 5,56%1. Wartość nowozelandzkiego rynku karmy dla zwierząt domowych w 2024 roku ma osiągnąć poziom 0,57 mld dolarów. Rynek ten, według prognoz, będzie rósł rocznie o 3,34% (CAGR 2024-2028)2.

Pet parenting i premiumizacja produktów pet food

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost liczby posiadaczy zwierząt domowych na całym świecie. Trend tzw. „pet parenting” wskazuje, że coraz więcej osób traktuje swoje zwierzęta jak członków rodziny, inwestując w wysokiej jakości żywność, akcesoria czy usługi weterynaryjne. Rynek karm dla zwierząt domowych zarówno w Europie, USA, jak i w innych rozwiniętych gospodarkach, w tym w Nowej Zelandii
i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, będzie rósł.
Szczególnie rośnie sprzedaż produktów w kategorii premium. Ten trend widać również na rynku nowozelandzkim, gdzie rosną wydatki na premiumizację żywności dla zwierząt. PPC wpisuje się w ten trend oferując najwyższej jakości usługi private label. Rekordzistą jeśli chodzi o udział tego modelu biznesowego w sprzedaży karm dla zwierząt jest zdecydowanie Europa.
Tu realizujemy większość sprzedaży, jednocześnie stale poszerzamy dywersyfikację geograficzną i produktową. Nowa Zelandia to okno na region Azji Wschodniej, kontynentu o największej populacji, na którym stopniowo rośnie popyt na przekąski dla psów. – mówi Wojciech Wydro, członek zarządu Promenade Pet Care i dyrektor eksportu w Petmex Company.

1 https://www.statista.com/outlook/cmo/food/pet-food/worldwide
2 https://www.statista.com/outlook/cmo/food/pet-food/new-zealand

Tradycyjnie rynkiem produktów kategorii premium są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Szacuje się, że przychody rynku karmy dla zwierząt domowych w 2024 roku wyniosą w ZEA 149,10 mln dolarów, a rynek będzie rósł rocznie o 8,77% (CAGR 2024-2029)3.
Zjednoczone Emiraty Arabskie są kolejnym regionem, w którym chcemy być coraz mocniej obecni. ZEA otwiera nam również drzwi do innych krajów w tym regionie pełniąc rolę hubu dystrybucyjnego. Wejście na te rynki to efekt naszych działań podczas tegorocznej edycji targów zoologicznych Pet World Arabia
w Dubaju – podkreśla Wojciech Wydro, członek zarządu i dyrektor eksportu w Petmex Company.

Dynamiczny rozwój private label na rynkach globalnych

Sprzedaż karmy dla zwierząt domowych pod markami własnymi w USA wzrosła o 25,6% w 2023 r. W 2023 r. sprzedaż marek własnych karmy dla zwierząt domowych wzrosła o 16 proc. w Europie Zachodniej i o 24 proc. w Europie Wschodniej (Euromonitor International). W Europie, wartość sprzedaży marek własnych
w segmencie pet food osiągnęła w 2023 roku poziom blisko jednej trzeciej całkowitej sprzedaży karm, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat.
Rozpoczęcie współpracy z partnerami z Nowej Zelandii i ZEA to kolejny krok ku coraz silniejszej dywersyfikacji. Dziś sprzedajemy do 30 krajów na całym świecie. Większość sprzedaży, ponad 80 % realizujemy na rynkach zagranicznych, głównie w Europie i w USA.
Nowe kierunki eksportu pokazują potencjał rynku gryzaków i karmy dla zwierząt – dodaje Wojciech Wydro, członek zarządu i dyrektor eksportu w Petmex Company. Grupa Promenade Pet Care planuje dalszy rozwój kanałów dystrybucji oraz wprowadzenie nowych produktów pod markami własnymi, które będą dostępne zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach.

POLECANE DLA CIEBIE