Techniki i sposoby budowania rozgłosu

Techniki i sposoby budowania rozgłosu

Sprzedajemy w czasach dynamicznie rozwijających się nowych technik marketingowych, narzędzi, instrumentów oraz metod i sposobów dotarcia do bezpośredniego konsumenta.

Siłą napędową każdej gospodarki rynkowej, w tym również zoo biznesu, są producenci, usługodawcy i wytwórcy dóbr konsumpcyjnych. Oferowane przez nich produkty tworzą szeroko pojęty rynek konsumencki. Ten z kolei stymuluje ich do ciągłego uzupełniania swojej oferty. Tak aby produkty przez nich wytwarzane oraz świadczone usługi, skutecznie realizowały potrzeby rynku. Czas „naddoboru”, w jakim przyszło nam żyć dotyka również marek i producentów.
Duża konkurencja sprawia, że każde z nich szuka skutecznych sposobów aby ich wizerunek był obecny w świadomości odbiorców ich produktów. Świadomość marki i jej produktów to gwarancja zysku oraz okazja do intensyfikacji dochodów.

Uznane marki mają w swoich strukturach wyspecjalizowane działy, których  pracownicy doskonale wiedzą czym jest i na czym polega budowanie rozgłosu. Gorzej to wygląda w przypadku mniejszych producentów i firm rodzinnych. Mniejszy wcale nie oznacza gorszy. Często ich oferta produktowa jest o wiele ciekawsza pod względem jakościowym i bardziej konkurencyjna cenowo. Tylko jak dotrzeć z nią do szerokiego odbiorcy?

W tym przypadku „jak” nie oznacza, że mniejsi producenci nie wiedzą czym jest reklama i nie chcą z niej korzystać. Tylko co z tego, skoro słowo reklama kojarzy im się wyłącznie z dużymi nakładami finansowymi. TV, radio, prasa, outdoor to tradycyjne kanały, pozwalające dotrzeć markom czy produktom z komunikatem reklamowym do konkretnego adresata. Do niedawna byli to monopoliści. Teraz muszą się liczyć z dynamicznie rozwijającym się piątym medium jakim jest Internet. Szeroki zasięg, nieograniczone możliwości, łatwość i szybkość dotarcia do interesującego nas konsumenta. Znacznie niższe koszty w porównaniu z tradycyjnymi mediami to niewątpliwa przewaga internetu. Do tego, co chcemy osiągnąć, jak chcemy być widoczni w sieci, możliwy jest dobór odpowiednich narzędzi jakie oferuje nam Internet.
Zdefiniujmy na początek jaki jest cel naszych działań. Może chcemy zadbać o swój wizerunek lub chcemy sprawić, że więcej osób dowie się o istnieniu naszej marki czy produktu. Może, przy okazji redesign’u opakowań, chcemy poinformować odbiorców indywidualnych oraz sieci lub sklepy stacjonarne, o rabatach oraz interesujących promocjach.

Wprowadzając na rynek nową linię produktową wykorzystajmy media społecznościowe. Pozwalają na zbieranie informacji odnośnie użytkowników oraz opinii dotyczących bezpośrednio naszych produktów. Wykorzystując tak zdobytą wiedzę, możemy spersonalizować (dopasować pod określonego adresata)swój przekaz i sprawić, że będzie on skuteczniejszy. Kluczowym jest budowanie wzajemnych relacji, opartych na zaufaniu. Coś, czego nie osiągniemy przez telewizję czy też inne tradycyjne media, gdzie komunikacja odbywa się
w sposób jednokierunkowy.

Wykorzystajmy możliwości jakie daje nam obecność w mediach społecznościowych.
Niech to nie będzie monolog. Zaktywizujmy potencjalnych użytkowników. Dajmy im możliwość wypowiedzenia się na temat naszej oferty, przez co marka jak i jej produkty staną się im bliższe. Dajmy im możliwość uczestnictwa w tworzeniu produktu. Niech poczują się jego współwłaścicielem. Wykorzystajmy „prosumencki charakter” współczesnego konsumenta.

Najlepszym źródłem budowania rozgłosu marki, produktu czy sklepu jest klient. Żadna reklama czy wyszukany marketing nie działa tak skutecznie jak czynnik ludzki. Dołóżmy wszelkich starań, aby to oni wystawiali nam dobre rekomendacje. Niech dzielą się naszymi ciekawymi treściami ze znajomymi, ponawiając swoje zakupy.

Kolejnym miejscem Internetowej przestrzeni, do budowania rozgłosu są portale branżowe.

To miejsce, gdzie spotykają się zarówno bezpośredni odbiorcy produktów (hurtownie, sklepy, klienci indywidualni) jak również ich producenci. To właśnie tam, zainteresowani znajdą wszelkie informacje dotyczące marek czy produktów danej branży.

Sprzedajemy w czasach dynamicznie rozwijających się nowych technik marketingowych, narzędzi, instrumentów oraz metod i sposobów dotarcia do bezpośredniego konsumenta. Sprzedajemy w chwili, kiedy pojęcie medium przestało kojarzyć się jedynie z telewizją, gazetą czy radiem. Wraz z rozwojem Internetu powstało i nadal powstaje ogromna ilość witryn, blogów i profili na internetowych portalach.

Content marketing czyli marketing treścito aktualnie obowiązujący trend marketingowy, wykorzystujący nieograniczone możliwości jakie daje Internet. Jest ściśle związany z pojęciem tzw. marketingu wirusowego i polega na angażowaniu (aktywizacji) spersonalizowanej grupy odbiorców poprzez publikowanie i dostarczanie atrakcyjnych i przydatnych treści. W odróżnieniu od tradycyjnych form reklamy, bazuje na budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcą poprzez interakcje na poziomie: marka – produkt – użytkownik. Mogą to być artykuły, webinaria, evideo, podcasty, infografiki, poradniki, raporty itd. Podstawowym zadaniem jest dostarczenie internautom wiarygodnych i pożądanych przez nich wiadomości oraz informacji związanych z daną branżą, marką czy produktem.

Do najpopularniejszych komunikatorów, gdzie takie informacje mogą być rozpowszechniane należą media społecznościowe: Facebook, Twitter, YouTube, Slideshare (prezentacje) Pinterest (grafiki i zdjęcia), jak również fora internetowe. Im bardziej interesujące, zaskakujące, pomysłowe i przydatne treści będziemy publikować, tym chętniej i częściej internauci będą je udostępnić. Publikowanie atrakcyjnych i pożądanych wśród internautów artykułów pomaga tworzyć sieć linków prowadzących do danej strony. Zwiększając tym samym jej wiarygodność i poprawiamy pozycję w wynikach wyszukiwania na pożądane słowa i frazy.

Aby znaleźć właściwy content oraz dobrać odpowiednie kanały komunikacji, należy przeprowadzić dogłębną analizę tego, co robią nasi konkurenci. Sporządźmy listę firm o podobnym profilu zdefiniujmy to, co mamy lepszego do zaoferowania, tej samej bądź podobnej grupie docelowej.

Rodzime przedsiębiorstwa, zwłaszcza te z sektora MSP (Sektor małych i średnich przedsiębiorstw), mają z tym wiele problemów. Trudno jest szukać przewagi, skoro zbyt często koncentrujący się na swoich możliwościach produkcyjnych czy dystrybucyjnych. a nie na tym, jak wygląda oferta i przekaz firm konkurencyjnych.

Rzadko obchodzi nas, na ile oferta konkurencyjna jest korzystniejsza od naszej, a już tym bardziej, dzięki jakim elementom, budują przewagę konkurencyjną w oczach i świadomości tych samych konsumentów. Aby rozpoznać to, czym „uwodzi” naszych wspólnych przecież klientów główny konkurent, niezbędna jest analiza przewagi konkurencyjnej. Niekoniecznie musi to być cena. Rywalizacja między firmami odbywa się na wielu płaszczyznach. Owszem, wojny cenowe są domeną wielu organizacji, ale wiele podmiotów ukierunkowanych na „klientocentryzm” przekonało się, jak ważne są kwestie związane z właściwą obsługą klienta oraz tworzeniem wartości dodanych.

Silna marka/produkt jest rezultatem konsekwentnego realizowania celowej i spójnej strategii. Trafność przyjętej strategii i skuteczność jej realizacji warunkują pozytywne reakcje nabywców. Sukcesem będzie dotarcie do świadomości potencjalnych klientów.
Zachęcenie ich do zakupu produktu na próbę oraz wygenerowanie powtarzalności zakupowej (w przyszłości). Na bazie takiego doświadczenia tworzy się świadomość oraz określony wizerunek marki, produktu i producenta.

POLECANE DLA CIEBIE